Kasdienės burnos higienos klaida: sužinok, ar ją darai

burnos higienos klaida Altadenta

Kasdienės burnos higienos klaida: sužinok, ar ją darai

Kasdien valotės dantis, tačiau pamirštate išsivalyti tarpdančius? Tai – lyg padaryti pusę darbo – viena dažniausių burnos higienos klaidų! Tarpdančiai – tarsi maisto likučių saugykla. Juose su maisto likučiais gali likti net iki 30–50 % bakterijų. Valantis dantis įprastu šepetėliu, tarpdančių nepavyksta išsivalyti, todėl tai – palanki terpė susidaryti dantų ėduoniui. Dantų ėduonis – viena labiausiai paplitusių lėtinių, infekcinių ligų visame pasaulyje. Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, net 2 milijardus suaugusiųjų ir net 520 milijonų vaikų vargina dantų ėduonis. Anot „Altadenta“ odontologijos klinikos gydytojos odontologės Rūtos Kunauskienės, pacientai, kurie reguliariai valo tarpdančius, efektyviau apsisaugo nuo dantų ėduonies, periodonto ligų ir dantų akmenų. Tad kyla klausimas – jei tarpdančių valymas leidžia džiaugtis geresne dantų sveikata, kodėl vengiama juos valyti? Gydytoja tikina, kad neretai tai lemia visuomenėje sklandantys mitai. Su kokiais mitais apie tarpdančių valymą tenka susidurti kasdienėje darbo praktikoje, – pasakoja gydytoja odontologė.

1. Burnos higienos mitas. Tarpdančių negalima valyti, jei dantenos kraujuoja

Tai – vienas dažniausių mitų, su kuriuo tenka susidurti darbo praktikoje, – sako gydytoja Rūta. Dažnai tarpdančiai ima kraujuoti, jei prieš tai buvo netinkamai prižiūrimi. Nors skamba paradoksaliai, tačiau dėl prastos burnos higienos tarpdančiuose susikaupę maisto likučiai ir bakterijos sudaro palankią terpę formuotis uždegiminiams procesams. Tad pagrindinė tarpdančių kraujavimo priežastis – bakterijų veikla juose, – tikina gydytoja. Tiesa, kraujuojančių tarpdančių neverta išsigąsti ir tikrai nereikia nustoti jų valyti. Netgi priešingai, pradėję reguliariai ir kruopščiai valyti tarpdančius, vos po 2–3 savaičių nustebsite – kraujavimas akivaizdžiai sumažės,  dantenos taps tvirtesnės, o jų spalva iš raudonos pavirs į šviesesnę rožinę.

2. Burnos higienos mitas. Mano tarpdančiai per siauri, kad galėčiau juos valyti tarpdančių šepetėliais

Tai dar vienas mitas, kurį tenka išgirsti iš pacientų. Nors vienų tarpdančiai yra siauresni, kitų – platesni, valyti juos gali ir turi kiekvienas. Tereikia pasirinkti tinkamą tarpdančių šepetėlį –  jis neturi būti per didelis, nes toks gali traumuoti dantenas, tačiau taip pat svarbu, kad būtų ne per mažas, kadangi per mažo dydžio šepetėlis tinkamai neišvalys tarpdančių. Tinkamą tarpdančių šepetėlį gali padėti išrinkti jūsų burnos higienos specialistas arba patys savarankiškai – bandydami skirtingo dydžio šepetėlius. Jei vieni tarpdančiai – didesni, o kiti – mažesni, gali prireikti kelių skirtingo dydžio šepetėlių. Ne ką mažiau svarbi ir tarpdančių valymo technika. Valantis tarpdančius šepetėliu, reikia tiesia kryptimi įvesti tarpdančių šepetėlį toje vietoje, kur prasideda dantenos, ir ta pačia kryptimi jį ištraukti. Ir taip su kiekvienu tarpdančiu.

3. Burnos higienos mitas. Valytis tarpdančius dantų siūlu – nesaugu, nes tai gali pažeisti dantenas

Tarpdančių siūlas – efektyvi priemonė, padedanti pašalinti įstrigusius maisto likučius ir išvalyti itin siaurus tarpdančius. Tiesa, dažnas pacientas baiminasi, kad dantų siūlas gali pažeisti dantenas. Nors tai nėra visiškas mitas, tačiau jei dantų siūlas yra naudojamas tinkamai – jis nepažeis dantenų ir taps nepamainoma burnos higienos priemone. Atsikirpkite dantų siūlo, apvyniokite jį aplink vidurinius abiejų rankų pirštus, valdykite jį rodomaisiais pirštais ir nykščiais. Įveskite siūlą į tarpdantį, kol šis pasieks dantenų liniją, tada užlenkite siūlą aplink dantį, sukurdami C formą. Švelniai braukite siūlą nuo dantenų link danties. Jei nepatogu naudoti įprastą dantų siūlą, galite rinktis dantų siūlą su plastikiniu laikikliu – juo žymiai lengviau pasieksite tolimesnių dantų tarpdančius.

Kaip sako gydytoja odontologė Rūta, nors mitų sklando daug, nuvyti šalin juos gali padėti profesionalūs gydytojai odontologai. Kyla klausimų ar sunkumų dėl tarpdančių valymo, maloniai lauksime Jūsų „Altadenta“ odontologijos klinikoje, kurioje dirba kvalifikuoti ir dėmesingi gydytojai odontologai, visada pasiruošę padėti pacientams džiaugtis sveika šypsena.