Burnos chirurgija – reikalinga kiekvienam? Sužinok, kodėl
Burnos chirurgija – viena plačiausių odontologijos sričių, kuriai priskiriamos itin skirtingos procedūros – nuo dantų šalinimo iki šypsenos atkūrimo. Tad nenuostabu, kad per gyvenimą bene kiekvienam tenka užsiregistruoti vizitui pas gydytoją burnos chirurgą. Kaip pastebi „Altadenta“ odontologijos klinikos gydytojai burnos chirurgai – Indrė Tamulionė ir Rokas Aukštakalnis – dirbant šioje srityje kasdien tenka susidurti su skirtingo amžiaus pacientais ir įvairiais gydymo atvejais, kurie darbo dieną paverčia itin dinamiška. Plačiau apie tai, kada pacientai dažniausiai kreipiasi į gydytoją burnos chirurgą ir kodėl svarbu nedelsti vizito – pasakoja „Altadenta“ specialistai.
Dantų šalinimas ir burnos chirurgija: kuo tai susiję?
Nors „Altadenta“ odontologijos klinikoje dirbantiems specialistams svarbiausia padėti pacientams kuo ilgiau džiaugtis savais dantimis, yra nemažai situacijų, kada nepavyksta jų išsaugoti. Gydytojai burnos chirurgai Indrė ir Rokas išskiria net keturias priežastis, kada prireikia dantų šalinimo procedūros.
- Pirmiausia, dantų šalinimo procedūros prireikia mažiesiems pacientams, kai pieniniai dantys savaime neiškrenta ir ima trukdyti nuolatinių dantų augimui. Siekiant užtikrinti tinkamą nuolatinių dantų anatomiją, svarbu neuždelsti pieninių dantų šalinimo.
- Vėliau šios procedūros gali prireikti patyrus dantų traumą (skilus ar lūžūs dančiui) arba negrįžtamai dantį pažeidus ėduoniui ar dantų šaknų kanalų infekcijai. Nepagydomai pažeistas dantis turi būti pašalintas, siekiant išvengti gretimų dantų pažeidimų ir infekcijų komplikacijų (pūlinių ir cistų atsiradimo). Be to, infekcijos židinių atsiradimas burnoje kai kuriais atvejais siejamas su sisteminėmis širdies ir kraujagyslių ligomis ar netgi sunkiai kontroliuojamu cukriniu diabetu.
- Itin dažnai atliekamas retinuotų dantų (pilnai susiformavusių, bet dėl įvairių priežasčių neišdygusių dantų, dažniausiai protinių) šalinimas. Dažniausiai retinuoti dantys neatlieka jokios funkcijos, netgi priešingai, trukdo formuotis taisyklingam sąkandžiui. Siekiant sėkmingų gydymo rezultatų, retinuoti dantys šalinami prieš ortodontinį gydymą. Tačiau taip pat šiuos dantis rekomenduoja pašalinti net ir nesiruošiant šiam gydymui, nes nepašalinti retinuoti dantys gali sukelti ne tik skausmą, bet ir gretimų dantų pažeidimą. Be to, aplink retinuotus dantis gali lengvai susidaryti cistos, kurios gali pakeisti žandikaulio formą.
- Kiek rečiau dantų šalinimo procedūros gali prireikti dėl periodonto patologijos, kai pažeidžiamos apydančio struktūros ir dėl to ima formuotis pūliniai, o pats dantis tampa paslankus.
Svarbu pabrėžti, kad „Altadenta“ odontologijos klinikos gydytojai jokiu būdu neatlieka dantų šalinimo, jei šis nėra būtinas. Prieš bet kokį dantų šalinimą atliekami išsamūs tyrimai, įvertinamas dantų šalinimo poreikis ir kitos alternatyvos, apie kurias informuojamas pacientas. Kadangi neretai dantų šalinimas pacientams kelia nerimą, galime patikinti, kad modernios technologijos ir specialistų sukaupta patirtis leidžia užtikrinti, kad chirurginė procedūra būtų greita ir nekelianti diskomforto.
Sinuso pakėlimo operacija ir kaulo augmentacija – paruošiamieji darbai prieš dantų implantaciją
Kita dažnai atliekama gydytojo burnos chirurgo procedūra – dantų implantacija. Tiesa, „Altadenta“ odontologijos klinikos gydytojai sako, kad prieš šią procedūrą dažnai tenka atlikti paruošiamuosius darbus. Netekus danties kaulas pamažu ima nykti, nes nebetenka įprasto kramtymo krūvio, tad likusio kaulo implantacijai kartais neužtenka. Tokiu atveju planuojamoje implantuoti vietoje gali būti atliekama sinuso dugno pakėlimo operacija ir (ar) kaulo augmentacija.
Kaulo augmentacijai gali būti atliekama net keliais skirtingais būdais, priklausomai nuo kaulo nykimo pozicijos, tačiau visų jų tikslas – atkurti reikiamą kaulo plotį ir aukštį planuojamoje implantacijos vietoje. Dažniausiai šios procedūros prireikia, kai dantų implantacija uždelsiama. Netekus danties įprastai per metus prarandama net apie 25 % kaulo, tad bėgant laikui jo gali ir visai nebelikti. Kaulo nykimą taip pat gali lemti patologiniai (aplink pašalintą dantį atsiradusios infekcijos, periodontito ligos, dantų traumos) ir anatominiai (anatominių struktūrų lokalizacija, siaura žandikaulio atauga) procesai.
Burnos chirurgijoje svarbi viena taisyklė – kuo didesnis implanto paviršiaus plotas yra kaule, tuo stipriau jis įsitvirtina. Tiesa, neretai viršutiniame žandikaulyje esantys sinusai riboja šias galimybes. Tokiu atveju atliekamas sinuso dugno pakėlimas, kuomet atkėlus dantenų lopą, sinuso membrana atkeliama ir po ja pridedama kaulo pakaitalo – taip atkuriant reikiamą kaulo aukštį ir plotį.
Dantų implantacija – efektyviausias būdas atkurti prarastus dantis
Netekus dantų, būtina juos atkurti siekiant išvengti ne tik estetinių, bet ir fizinių problemų. Pasirinkus dantų implantaciją – šiuo metu rinkoje patį patikimiausią ir ilgaamžiškiausią dantų atkūrimo būdą – galima atkurti tiek vieną prarastą dantį, tiek visą žandikaulį. Netekus vos vienos danties, atliekama pavienio danties implantacija. Praradus kelis dantis, jie gali būti atkuriami sriegiant du implantus ant jų protezuojant karūnėlių tiltą. Netekus daugumos ar visų dantų taikomi net keli skirtingi būdai – viso žandikaulio atkūrimas ant keturių ar net šešių implantų. Atkurti dantys ne tik grąžina estetišką šypseną, bet ir atstato kramtymo funkciją, tariamų garsų aiškumą, išsaugoja nepakitusią veido formą ir nepažeidžia gretimų dantų.
Neretai iš pacientų tenka išgirsti, kad jiems sunku prisiruošti vizitams pas gydytoją odontologą. Tad „Altadenta“ odontologijos klinikos gydytojai burnos chirurgai patikina, kad delsimas neišspręs problemos, o laiku atlikta burnos chirurgijos procedūra gali padėti išsaugoti burnos ir dantų sveikatą, užkertant kelią infekcijoms, galimoms komplikacijoms, sudėtingesnėms procedūroms ir brangesniam gydymui. Jei vis dar dvejojate dėl odontologinių procedūrų, abejones padės išsklaidyti gydytojo konsultacija.