Tarpdančių ir dantų valymas: kas nutiktų, jei jų nevalytume?
Ar kada nors susimąstėte, kodėl svarbu valyti dantis kiekvieną dieną? Kas nutiktų dantims, jei jų nevalytume dieną, savaitę, mėnesį ar net metus? Net jei ir valome dantis kasdien, ar esate tikri, kad tai darote tinkamai? Atsakymus į šiuos klausimus rasite žemiau.
Vieną dieną. Neišsivalius dantų nei karto per visą parą, ant dantų imtų formuotis plonas apnašo sluoksnis (lipnus darinys, sudarytas iš bakterijų). Gal tai ir nepridarytų labai didelės žalos, tačiau pradžia jau padaryta. Taip vis dažniau ir dažniau pamirštant išsivalyti dantis reali žala tuojau pat pasijaustų. Ne vien tik apnašos ant dantų, nešvarumai tarpdančiuose, tačiau ir blogas burnos kvapas. Blogas kvapas dažniausiai atsiranda jau po dviejų dienų.
Savaitę. Nevalius dantų ir tarpdančių septynias dienas, apnašų sluoksnis jau pasidaro žymiai storesnis, o burnos kvapas aitrus ir nemalonus. Negana to, jau maždaug nuo trečios dienos ima matytis gingivito, vienos iš dantenų ligų, pradžia (gingivitas – dantenų uždegimas, kurio metu dantenos išburksta ir ima kraujuoti).
Mėnesį. Nenaudojant dantų šepetėlio, dantų pastos ir tarpdančių valymo priemonių apie 30 dienų, bakterijos, kurios gyvena burnos ertmėje, ima karaliauti. Dantenų paraudimas tampa nebe vienintelė problema. Vartojant produktus, turinčius daugiau cukraus, iš karto padidėja dantų ėduonies rizika. Ant dantų formuojasi baltos dėmelės, kurios parodo, kad emalis pažeistas. Kartais baltos dėmelės gali atsirasti dėl kitų priežasčių (mitybos, genetikos ar fluorozės), tačiau šiuo atveju, tai parodo danties dekalcifikaciją – pirmą realiai akimi matomą dantų gedimo ženklą.
Metus: Baisu net pagalvoti apie 365 dienas be dantų ir tarpdančių valymo. Burna jau seniausiai pamiršusi dantų pastos skonį. Burnos ertmėje esančios bakterijos prisideda prie dantų ėduonies vystymosi, ypač dėl cukraus turinčių produktų vartojimo. Tad po tokio ilgo laiko dantų nevalymo atsiranda skylės dantyse, padvigubėjaapnašo kiekis ant dantų, stipriai padidėja dantenų uždegimas.
Vis dėlto, atsižvelgiant į žmogaus amžių bei organizmą, pažeidimų kiekis būna skirtingas. Mūsų organizmai sukurti taip, kad kiek įmanoma apsaugotų save. Todėl kai ilgesnį laiką dantų nevalo jaunas žmogus, pasekmės būna kiek mažesnės nei pagyvenusiam asmeniui. Jei penkiasdešimtmetis sugalvotų metus nevalyti dantų ir tarpdančių (ypač jei tas žmogus dar turi sveikatos problemų), dantys pastebimai greitai imtų gesti ar atsirastų dantų paslankumas. Nevalant dantų ir tarpdančių daugiau nei metus, pasekmės skaudžiausios – išsivysto periodontitas (liga, kurios metu uždegimas pažeidžia dantenas, ima tirpti kaulas).
Svarbu valyti dantis kiekvieną dieną ir reguliariai lankytis pas gydytoją odontolohą. Negana to, neužtenka dantis valyti vien tik įprastu dantų šepetėliu, būtima pasirūpinti ir tarpdančiais. Naudokite specialiai tam skirtą tarpdančių siūlą, tarpdančių šepetėlius bei vieno danties šepetėlius. Rinkitės fluoro turinčią dantų pastą.