Su dantenų ligomis yra susidūręs maždaug kas antras vyresnis nei 40 metų pacientas. Prasidedančios ligos požymius pastebėti ganėtinai sunku. Vienas pirmųjų požymių – kraujuojančios dantenos valant dantis. Pacientui netinkamai rūpinantis burnos higiena, ant dantų paviršiaus, šaknų srityje kaupiasi minkštasis apnašas. Dantenos paburksta, tampa skausmingos ir pradeda kraujuoti. Dantenų uždegimas vadinamas gingvitu. Tai yra pradinė sunkesnių dantenų ligų stadija. Negydomas gingivitas progresuoja į periodontitą. 

Vienas iš periodontito rizikos faktorių – kietosios dantų apnašos, atsirandančios virš dantenų ir po jomis. Negydoma, ignoruojama liga lėtai, pacientui nejuntant, ardo kaulinį audinį. Vienas iš požymių – vizualiai pailgėjusios, „apsinuoginusios“ dantų šaknys. Vėliau dantis ima klibėti, o pacientai susirūpina tik pastebėję jo paslankumą. Palaipsniui, žandikaulio kaului tirpstant, dantis praranda įsitvirtinimą kaule ir jo netenkama.
Tik specialistai gali pastebėti besivystančias periodonto ligas ir pristabdyti infekcijos plitimą. Labai svarbi profesionali burnos higiena, kurios metu pašalinamos kietosios ir minkštosios dantų apnašos, matuojamas dantenų kišenės gylis ir valomi jos esantys konkrementai. Reikėtų nepamiršti ir tinkamos asmeninės burnos higienos – ji padeda užkirsti kelią ligos atsiradimui pirminėje stadijoje.

Periodontito gydymo eiga

Periodonto ligos gydomos kompleksiškai, visų pirma atliekant profesionalią burnos higieną. Tolesnis gydymo planas parenkamas atsižvelgiant į individualų paciento atvejį.

Gydymas be chirurginių intervencijų

Apnašų valymas – specialiais instrumentais arba ultragarso aparatu šalinamos dantenų kišenėse susikaupusios apnašos.
Danties šaknies poliravimas. Atliekant procedūrą pasitelkus įvairius instrumentus lyginama, poliruojama danties šaknis, todėl dantenos geriau priglunda, sumažėja danties paslankumas.

Chirurginis periodonto ligų gydymas

Lopo operacija. Jei periodontitas įsisenėjęs ir agresyvesnės formos, reikia gilaus dantenų kišenių valymo ar taip vadinamosios lopo operacijos, kai dantenos yra atkeliamos, valomi pažeisti uždegimo audiniai ir pjūvio vieta susiuvama.
Gali būti atliekamas kaulinio audinio kontūravimas, kaulo regeneracija, kaulinio audinio ar minkštųjų audinių priauginimas ir kt.
Anksti diagnozavus ligą, sudėtingo gydymo neprireikia. Be to, periodonto ligų gydymo sėkmę labai nulemia paties paciento indėlis. Ligos eiga tampa paprastesnė valantis dantis ne tik įprastu šepetėliu, bet ir naudojant specialius tarpdančių šepetėlius, skalaujant burną antibakteriniu burnos skalavimo skysčiu, prireikus naudojant vandens irigatorių.
Periodonto ligos paveldimos, todėl jei tėvai, seneliai neteko dantų (ypač jaunesniame amžiuje), tai galima laikyti rizikos faktoriumi.
Būtinai pasikonsultuokite su „Altadenta“ klinikoje dirbančiais gydytojais odontologais ar periodontologu, ir neteks baimintis klastingų dantenų ligų.

Klausimai - atsakymai. Komentarai, atsiliepimai

  1. labas, girdejau,kad klibanti danti galima issaugoti iš vidaus sutvirtinant “priklijuojant “ kazkokia plokstele..paaiškinkit, prašau

  2. Laba diena. Man nustatytas sunkus lėtinis periodantitas. Pas periodontologą pakliusiu ne anksčiau spalio pabaigos. Gal patartumėte kuo galėčiau skalauti ir kokius kitus veiksmus. Suprantu, jog nepagydysiu tuo, bet….esu skaičiusi apie chlorheksidino gliukonato tirpalą, gal juo paskalauti ar kokiu kitu tirpalu. Ačiū

    1. Laba diena,
      skalauti galima bet kuriuo dantų skalavimo skysčiu. Žinoma, tai problemos nepašalins, tai reikia gydyti iš esmės. Jei Jūs galėtumėte mums paskambinti tel. 864057717, būtume dėkingi. Jums paskirtume patį artimiausią laiką. Kitas variantas – mums parašyti info@altadenta.lt
      Pagarbiai, Jūsų Altadenta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *