Kas tai yra A-PRF metodika? Kuo tai naudinga pacientui po chirurginės procedūros?

prf

Konsultuoja gyd. odontologė chirurgė Indrė Margevičiūtė. Gydytoja “Altadenta” klinikoje pradėjo darbą 2017 m., tačiau klinikinę patirtį chirurginėje srityje skaičiuoja nuo 2007 m. Atvykusiems į mūsų kliniką pacientams yra suteikiamos II lygio chirurginės paslaugos. Burnos chirurgė Indrė Margevičiūtė atlieka implantavimo procedūras, praktikoje dažniausiai naudoja Straumann ar kitų firmų implantus. Konkreti implantų rūšis parenkama individualiai, išsamios ir bendros konsultacijos su gydytoju odontologu – ortopedu metu, atsižvelgiant į kiekvieno paciento asmeninę klinikinę situaciją.

Nors A-PRF metodika Lietuvoje naudojama jau ne pirmus metus, tačiau pacientai nėra gerai informuoti apie jo privalumus. Kas tai yra A – PRF? Biomembrana (PRF) yra trombocitais praturtintas febrinas, išgaunamas iš paciento kraujo (Advenced – Platelet Rich Fibrin). Odontologijos srityje tai naudojama po chirurginių operacijų siekiant užtikrinti gijimo procesus.

Kokia nauda pacientui?

 • mažina uždegimą ir patinimą,
 • stabdo kraujavimą,
 • skatina kaulo ir minkštųjų audinių regeneraciją,
 • mažina randėjimą,
 • sumažinama infekcijos ir komplikacijų tikimybė,
 • paspartinamas gijimo procesas,
 • skatinamas naujų ląstelių formavimąsis.

Pirmosios septynios dienos po chirurginės intervencijos yra kiek pavojingesnės, todėl naudojant A-PRF metodiką pacientai rečiau geria skausmą malšinančius vaistus ar skundžiasi nemaloniais pooperaciniais pojūčiais.

Kokiais atvejais naudojama A-PRF metodika?

 • Dantų šalinimas,
 • Kaulo persodinimas,
 • Sinuso dugno pakėlimas,
 • Dantų implantacija,
 • Žaizdų gydymas pooperaciniu laikotarpiu.
 • Periodonto ligų gydymui.

Kaip atliekama PRF procedūra?

 • Iš paciento venos į sterilius mėgintuvėlius paimamamas nedidelis paciento kraujo kiekis. Tuomet šie mėgintuvėliai dedami į specialią centrifūgą, kur kraujo ląstelės centrifūguojamos atsiskiria į atskirus komponentus (skaidri kraujo plazma, baltieji kraujo kūneliai ir raudonieji kraujo kūneliai). Gauta biomembrana dedama į sterilią dėžutę.
 • Atvykusiam pacientui atliekama numatyta chirurginė operacija.
 • Operuota sritis uždengiama keletu biomembranos sluoksnių ir tik tada užsiuvami operuoti audiniai.
 • Biomembrana saugo operuotą sritį nuo galimos infekcijos, tuo pačiu metu spartina gijimo procesus.

Kas yra ypatingo šioje procedūroje? Tai tolygus augimo faktorių išlaisvinimas į operuotą sritį. Procesas vyksta nuolat, tolygiomis “dozėmis” daugiau nei 7 paras po intervencinės procedūros.

Vienas iš atvejų, kuomet tikslinga taikyti PRF metodiką, yra kaulo atsodinimas. Planuojant dantų implantaciją pirmiausia įvertinamas žandikaulio kaulo aukštis, plotis, ir kokybė. Kaulo priauginimo procedūra (kaulo augmentacija) reikalinga tuomet, kai norint įsriegti danties implantą neužtenka nuosavo kaulo.

Jeigu dantys buvo seniai pašalinti ir trūkstamų dantų zonoje kaulas ilgą laiką nebuvo apkrautas natūraliu kramtymo krūviu, jis keičiasi, atrofuojasi. Prasideda kaulo rezorbcija – kaulo nykimas, kuris pasireiškia žandikaulio aukščio ir pločio palaipsniu mažėjimu.

Kaulo atsodinimas – tai nuosavo paciento kaulo arba kaulinio pakaitalo priauginimas ten, kur jo tūksta. Tam tikrais atvejais, kai reikia šalinti nuolatinį dantį bei planuojama sugijus sriegti implantą, tos pačios intervencijos metu (danties šalinimo), atliekama ir kaulinė korekcija, t.y pašalinto danties alveolė užpildoma kauliniu pakaitalu. Šis metodas leidžia turėti geresnę kaulinę situaciją implantacijos metu.

Seniai netekus dantų, žandikauliai visomis dimensijomis keičiasi, mažėja žandikaulio aukštis, plotis. Kartais, prieš implantaciją atliekamas tik kaulo atsodinimas, – sukuriamas kaulinis pagrindas, į kurį po 4-8 mėn. bus sriegiami implantai. Netekus dantų viršutiniame žandikaulyje, vyksta kaulo tirpimas iš viršaus. Norint atlikti dantų implantaciją – atliekama sinuso dugno pakėlimo operacija. Jos tikslas yra pakelti sinuso gleivinę ir priauginti pakankamai kaulo tam, kad būtų galima įsriegti implantą. Danties implantas gali būti įsodinamas tos pačios operacijos metu, kai kurias atvejais, atliekamas tik kaulo atsodinimas ir paliekama 4-8 mėn, kad pilnai susiformuotų atsodintas kaulas.

Share:

Parašykite komentarą