Burnos profilaktikos svarba vaikų amžiuje

PROFILAKTIKA – tai viena svarbiausių veiksnių, užtikrinančių mūsų pačių mažiausiųjų pacientų burnos sveikatą. Šiame straipsnyje pateiksime pagrindines rekomendacijas, kurios padės užkirsti kelią karieso plitimui. 

Svarbiausi yra mitybos įpročiai ir burnos higiena:

  • Kariesogeninių mikroorganizmų perdavimo iš motinos vaikui prevencija. Jau nėštumo metu sanuoti (sugydyti) motinos burnos ertmę, tuo sumažinant kariesogeninės mikrofloros aktyvumą. Nebučiuoti vaiko į lūpas, nelaižyti čiulptuko, neragauti iš vaiko šaukštelio.
  • Pagrindinis  rizikos veiksnys, prisidėjus biologiniams rizikos veiksniams, paleidžiantis patogenetinį mechanizmą, yra dažnas vaiko maitinimas naktį saldžiais gėrimais. Dažniausiai tai būna saldintos arbatos, sultys, ar nuraminimui naudojami į medų padažyti čiulptukai. Todėl patariama negirdyti vaikų saldžiais gėrimais, nuo 1 metų laiko mokyti vaiką gerti iš puodelio. Jei jau yra pirmi karieso požymiai, kai vaikas yra virš 1 metų amžiaus, svarbu vaiko nebemaitinti naktį. Tarp pagrindinių maitinimų  neduoti vaikui saldumynų, sulčių.
  • Burnos sveikatos mokymas. Pirmas profilaktinis vizitas turi būti iki vaikui sueina 1 metai amžiaus. Vėliau reguliarūs apsilankymai pas odontologą profilaktiniam patikrinimui turi būti kas pusę metų. Taip vaikas pripras prie odontologų, jį supančios aplinkos,  nejaus baimės bei jausis jaukiai. 
  • Ypač svarbi vaiko dantų sveikatai burnos higiena. Yra dantis, reiškia  – jis turi būti valomas. Iš pradžių išdygsta apatinio žandikaulio kandžiai, ir jie, nors pasirodo pirmi, tačiau šios ligos yra arba nepažeidžiami, arba pažeidžiami vėliausiai. Juos apsaugo liežuvis ir seilės. Kol išdygę tik apatiniai kandžiai, vaiko burnytę reikėtų valyti drėgna marlės servetėle, dantų pastos naudoti nebūtina. Kai išdygo viršutiniai centriniai kandžiai dantys turi būti  valomi su minkštu, kūdikiams skirtu dantų šepetėliu  bei pasta su fluoru. Pastos turi būti ne daugiau 500 ppm fluoro (fluoro koncentracija yra nurodoma pastų sudėtyje). Pasta tik suvilgome dantų šepetėlio šerelių galiukus.  Svarbu kontroliuoti vaiką, kad jis pastos nenurytų.

SVARBU! Tėvai savo vaikams dantis turi padėti išsivalyti iki pastarieji sulaukia 10 metų.

0 – 3 metų amžiaus vaikai

Vaikams, turintiems mažą dantų ėduonies atsiradimo riziką – rekomenduojama dantis valyti su dantų pasta, kurioje yra 500 ppm fluoridų. Dantų pasta suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus. 

Vaikams, turintiems didelę dantų ėduonies atsiradimo riziką, neįgaliems ar turintiems bendrinių sisteminių ligų vaikams – valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų.. Dantų pasta tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus. 

3 – 6 metų amžiaus vaikai

Vaikams, turintiems mažą dantų ėduonies atsiradimo riziką – valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų.  Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – žirnio dydžio. 

Vaikams, turintiems didelę dantų ėduonies atsiradimo riziką, neįgaliems ar turintiems bendrinių sisteminių ligų vaikams – valyti dantis su dantų, kurioje yra 1450 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – žirnio dydžio.

Vyresni nei 6 metų vaikai ir suaugusieji

Vaikams ir suaugusiesiems, turintiems mažą dantų ėduonies atsiradimo riziką  – valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – išspausti  1-2 cm. 

Vaikams ir suaugusiesiems, turintiems didelę dantų ėduonies atsiradimo riziką, neįgaliems ar turintiems bendrinių sisteminių ligų vaikams ir suaugusiesiems – valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1450 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – išspausti  1-2 cm.

Registruotis galite:
☎ Numeriu: +370 640 57717
📧 el.Paštu: info@altadenta.lt
💬 Privačia Facebook žinute (Facebook messenger piktograma, apatiniame dešiniajame kampe).